а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакоти

(се) изнакотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За некои животни (глувци, зајаци) - се накоти многу, во голем број.
Англиски: multiply Албански: pjell shumë
Употреба: Зоологија
Примери:
Зајаците што ги чувавме во визбата се изнакотија за кусо време.
2. За човек - народи многу, во голем број.
Англиски: multiply Албански: lind shumë
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тие се изнакотиле како глувци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК