а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакити

изнакитат; изнакитен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42163
1. Искити, накити многу, целосно.
Англиски: decorate Албански: stolis shumë
Примери:
Учениците ја изнакитија новогодишната елка во холот на училиштето.
2. (се изнакити) Се искити.
Англиски: dress up Албански: rregullohem, stolisem
Примери:
Таа се изнакити како новогодишна елка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК