а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакине

изнакинат; изнакини, изнакинете; изнакинав, изнакинаа; изнакинал; изнакинат; (ќе) изнакинев, (ќе) изнакинеа; (ќе) изнакинел; изнакинет
Вид збор: Глагол, свршен
Накине многу, во изобилство.
Примери:
Изнакина набрзина цвеќе од дворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи