а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакикоти

(се) изнакикотат
Вид збор: Глагол, свршен
Се искикоти многу.
Англиски: giggle
Примери:
Децата се изнакикотија слушајќи го дедо им како им раскажува приказна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи