а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакива

(се) изнакиваат
Вид збор: Глагол, свршен
Се искива многу, во голема мера.
Англиски: sneeze
Примери:
Се изнакива утрово берејќи цвеќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи