а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакашла

(се) изнакашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се накашла многу, во голема мера.
Англиски: cough
Примери:
Од цигарите се изнакашла добро.
Се изнакашла палејќи огин со овие влажни дрва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи