а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакачи

изнакачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Качи, накачи многумина.
Англиски: climb Албански: hip, ngarkoj shumë
Примери:
Ги изнакачи децата на камионот.
2. (се изнакачи) Се качат многумина.
Албански: hipin shumë
Примери:
Се изнакачивме на колата сите до еден, коњот тргна да оди а ние викнавме песна.