а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакапе

изнакапат; изнакапи, изнакапете; изнакапав, изнакапаа; изнакапал, изнакапан; изнакапев, изнакапеа; изнакапел; изнакапен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Накапе многу, обилно.
Англиски: dirty Албански: përlyej, njollos shumë
Примери:
Го изнакапа чаршафот.
2. (се изнакапе) се извалка
Англиски: stain Албански: njollosem
Примери:
Се изнакапа чорба по блузата.