а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакани

изнаканат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покани, накани гости во голем број.
Англиски: invite Албански: ftoj, thëras shumë
Примери:
Изнаканивме гости од околните места.
2. (се изнакани) Се накани да направи нешто, се натера себеси да направи нешто.
Англиски: encourage Албански: inkurajoj
Примери:
Едвај се накани да оди на лекар.