а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакаже

изнакажат; изнакажи, изнакажете; изнакажав, изнакажаа; изнакажал; изнакажан; (ќе) изнакажев, (ќе) изнакажеа; (ќе) изнакажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21971
Каже, раскаже многу.
Примери:
Ми изнакажа работи за кои не сум ни знаел дека постојат
Изведенки
изнакажува несв.
изнакажуваат