а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнакаже

изнакажат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже, раскаже многу.
Примери:
Ми изнакажа работи за кои не сум ни знаел дека постојат
Изведенки
изнакажува несв.
изнакажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи