а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаигра

(се) изнаиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30784
Се наигра доволно, до задоволување, многу.
Англиски: play
Примери:
Децата се изнаиграа на ливадата.
Се изнаигравме на свадбата.