а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изназоба

(се) изназобаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се назоба многу, во голема количина.
Англиски: nibble
Примери:
Се изназобаа грозје.
Се изназобаа цреши.