а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изназеме

изназемат
Вид збор: Глагол, свршен
Наземе многу работи одеднаш, истовремено.
Примери:
Изназеде од разрушената куќа сѐ што можеше да се земе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи