а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изназборува

(се) изназборуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28715
1. Назборува многу, што треба и што не треба.
Англиски: blab Албански: foli, llafosi shumë
Примери:
Изназборувал пред директорот за секој по нешто, најчесто невистини.
2. (се изназборува)
Англиски: talk Албански: llafos, flet
Примери:
Не можеме да се изназборуваме, не сме се виделе одамна.