а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнажние

изнажнијат; изнажниј, изнажнијте; изнажнив, изнажнија; изнажнил; (ќе) изнажниев, (ќе) изнажниеја; (ќе) изнажниел; (ќе) изнажниен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Жние многу, во голема количина.
Англиски: reap Албански: korr shumë
Примери:
Изнажнија пченица три дена да вршат.
2. (се изнажние) Се нажние.
Англиски: reap Албански: korr mjaft
Примери:
Се изнажнија денеска, од утро до мрак.