а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаживее

(се) изнаживеат; изнаживеј се, изнаживејте се; се изнаживеав, се изнаживеаја; се изнаживеал; (ќе) се изнаживеев, (ќе) се изнаживееја; (ќе) се изнаживе ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Се наживее многу, уживајќи во животот.
Примери:
Се изнаживеа откога замина в град.