а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнажали

изнажалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изжали многу, во голема мера.
Англиски: pity Албански: mëshiroj
Примери:
Го изнажали детето пред комшивките.
2. (се изнажали) Стане нажален.
Албански: mërzitem, vjen keq
Примери:
Се изнажали попот што не ќе може својот син да го направи поп.