а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнадреме

(се) изнадремат; изнадреми се, изнадремете се; се изнадремав, изнадремаа; се изнадремал; (ќе) се изнадремев, (ќе) се изнадремеа; (ќе) се изнадремел
Вид збор: Глагол, свршен
Се надреме многу, во доволна, голема мера.
Англиски: doze
Примери:
Се изнадрема додека траеше филмот.
Се изнадрема во лулашката на тремот.