а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнадрдори

изнадрдорат
Вид збор: Глагол, свршен
Надрдори многу, искаже многу безначајни работи.
Англиски: blab
Примери:
Изнадрдорил за мене пред директорот сѐ и сешто.