а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнадраска

изнадраскаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Издраска многу, во голема мера.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Мачката го изнадраскала детето.
2. Пишува многу без некој ред (и смисла), со лош ракопис, грубо.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Изнадраска неколку збора на таблата.
3. (се изнадраска) се издраска
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Се изнадраска берејќи капини.