а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнадознае

изнадознаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дознае доволно, дознае сè.
Англиски: find out
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Откако ќе се изнадознаваат и што треба и што не треба, отпосле ќе дознаат дека, всушност, имале улога на копче, петлица.