а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнадише

(се) изнадишат; изнадиши, изнадишете; изнадишав, изнадишаа; изнадишал; изнадишан; изнадишев, изнадишеа; изнадишел
Вид збор: Глагол, свршен
Се надише многу, доволно.
Англиски: breathe
Примери:
Се изнадиша свеж планински воздух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи