а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагризе

изнагризат; изнагризи, изнагризете; изнагризав, изнагризаа; изнагризал; изнагризан; (ќе) изнагризев, (ќе) изнагризеа; (ќе) изнагризел; изнагризен
Вид збор: Глагол, свршен
Нагризе повеќе нешта одеднаш, истовремено.
Англиски: bite
Примери:
Детето ги изнагризало сите јаболка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи