а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагрее

изнагреат
Вид збор: Глагол, свршен
Се изгрее, се стоили многу, доволно.
Примери:
Во планинарскиот дом се изнагреавме пред да тргнеме кон врвот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи