а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагрди

изнагрдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагрди во голема мера, многу.
Англиски: disfigure Албански: shëmtoj shumë
Примери:
Измачувањата ги изнагрдија нивните тела.
2. (се изнагрди) Стане грд.
Албански: shëmtohet
Примери:
Се изнагрди со таа шминка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи