а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаграба

изнаграбаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Награба многу, во голема количина.
Англиски: grab Албански: grabis shumë
Примери:
Изнаграба набрзина сѐ што можеше да грабне.
2. (се изнаграба) Се наполни со грабење.
Албански: rrasem duke grabit
Примери:
Се изнаграбаа од магацините брашно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи