а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагости

изнагостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагости, пречека убаво, обилно некого или многумина.
Англиски: serve Албански: gostis, shërbej
Примери:
Го изнагостија добро кај вујко му.
2. (се изнагости) Се најаде.
Англиски: eat Албански: haj, gostitem
Примери:
Се изнагостивме од печената кокошка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи