а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагнете

изнагнетат; изнагнети, изнагнетете; изнагнетов, изнагнетоа; изнагнел; (ќе) изнагнетев, (ќе) изнагнетеа; (ќе) изнагнетел; изнагнетен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Настава, наполни, нагнете нешто некаде.
Англиски: jam Албански: rras, ndrydh
Примери:
Ја изнагнете волната во една вреќа.
2. (се изнагнете) Се најаде лакомо, во голема мера.
Англиски: stuff Албански: rras shumë, ngopet
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Се изнагнетоа од зелникот до пукнување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК