а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагизди

изнагиздат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагизди некого многу, целосно.
Англиски: adorn Албански: stolis shumë
Примери:
Девојките ја изнагиздија невестата.
2. (се изнагизди) Се дотера.
Албански: rregulloj, stolis
Примери:
Се изнагизди, се дотера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи