а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагали

изнагалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гали, милува многу, во голема мера.
Англиски: stroke Албански: ledhatoj shumë
Примери:
Ги изнагали внучињата.
2. (се изнагали)
Албански: ledhatoj
Примери:
Не можат да се изнагалат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи