а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнагази

изнагазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагази многу, натиска, настапка.
Англиски: trudge Албански: shkel shumë
Примери:
Го изнагази добро грозјето.
2. (се изнагази) Изгази многу, во доволна, во голема мера.
Англиски: stomp Албански: shkel mjaft
Примери:
Се изнагазивме кал одејќи по беспаќето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи