а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаврне

изнаврне; изнаврни, изнаврнете; изнаврнав, изнаврнаа; изнаврнал; изнаврнат; (ќе) изнаврнев, (ќе) изнаврнеа; (ќе) изнаврнел безл.
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наврне многу, обилно, во голема количина.
Албански: resh shumë, bie shi shumë
Примери:
Изнаврна доста оваа недела.
2. Накисне на дожд многу, сосема.
Албански: lagem në shi
Примери:
Изнаврнавме чекајќи да дојде возот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи