а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавреди

изнавредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Навреди многу, во голема мера некого или многумина.
Англиски: insult Албански: ofendoj shumë
Примери:
Пијаниот ги изнавреди присутните.
2. (се изнавреди) Се навреди.
Албански: ofendohem
Примери:
Многу се изнавреди од тоа што го слушна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи