а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавози

изнавозат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Навози, надонесе со возење многу, доволно, во голема количина.
Англиски: carry Албански: vozis shumë
Примери:
Денеска изнавозија снопови од нивата до гумното, утре ќе жнеат.
2. (се изнавози) Се навози доволно (со превозно средство).
Англиски: drive Албански: vozis mjaft
Примери:
Се изнавозивме со овој стар автобус, цел ден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи