а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавитка

изнавиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Навитка, намота многу, во голема мера, целосно.
Примери:
Изнавитка еден голем појас околу половината.
Ја изнавитка косата на виклери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи