а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавика

изнавикаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Викне, покани во голем број.
Англиски: invite Албански: ftoj
Примери:
Изнавика гости за свадбата на синот.
2. (се изнавика) Се навика некому, многу, упати некому прекорни зборови.
Англиски: shout Албански: bërtas
Примери:
Му се изнавика на татка си.
3. (се изнавика) Вика многу гласно, во голема мера.
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Вчера на планина се изнавикавме, колку грло што нѐ држеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи