а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавезе

изнавезат
Вид збор: Глагол, свршен
Навезе многу, во доволна количина.
Примери:
Изнавезе чаршафи и пернички за ќерките за чеиз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи