а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнавари

изнаварат
Вид збор: Глагол, свршен
Навари многу, во голема количина.
Англиски: cook
Примери:
Изнавари ракија и за себе и за на пазар.
Изнаварија манџи за свадбарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи