а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнабута

изнабутаат
Вид збор: Глагол, свршен
Напика, набута во нешто.
Англиски: push
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги изнабута книгите во ранецот.
Затворениците ги изнабутаа во сточни вагони.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК