а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнаброи

(се) изнабројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изброи многу, во голем број.
Англиски: count Албански: numroj, njehsoj
2. (се изнаброи)
Албански: bumroj mjaft
Примери:
Ќе се изнаброиш додека да ги изброиш сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи