а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изнабели

(се) изнабелат
Вид збор: Глагол, свршен
Се набели во голема мера, многу.
Примери:
Се изнабели, се изнацрви и задоволно се погледа во огледалото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК