а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измрда

измрдаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18777
1. Мрдне, помести од своето вообичаено место.
Англиски: move Албански: lëviz, luaj vendit
Примери:
Малку ја измрда масата накај прозорецот.
2. Се извлече од некоја договорена работа.
Англиски: evade Албански: shmang
Употреба: Преносно значење
Примери:
Измрда од облогот.
Измрда од плаќањето.
Изведенки
1. измрдува несв.
измрдуваат
2. измрдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК