а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изморен

изморениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3663
Што многу се изморил.
Англиски: tired
Примери:
изморен човек, изморени работници
Изведенки
1. изморено прил.
Пример: изморено воздивна, изморено чекореше
2. измореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК