а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измолкне

измолкнат; измолкни, измолкнете; измолкнав, измолкнаа; измолкнал; измолкнал; измолкнат; измолкнев, измолкнеа; измолкнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6390
1. Извади, извлече нешто од негде.
Англиски: pull Албански: tërheq, nxjerr
Примери:
Момчето го измолкна мечот од пазувите и го фрли пред противникот.
Со два прста го измолкна пликот од џебот.
2. (се измолкне) Се провлече меѓу две нешта, две препреки и сл.
Англиски: squeeze Албански: del, përvidhem
Примери:
Човекот се измолкна од под амбарот за царевка.
Змијата се измолкна полека, првин главата, потоа целата од под каменот.
3. (се измолкне) Се извади, се извлече, се ослободи.
Англиски: slip Албански: dal, tërhiqem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој секогаш и брзо се измолкнува од такви ситуации.
Тие ќе се измолкнат од блокадата.
4. (се измолкне) Брзо израсте, се извиши.
Англиски: grow fast Албански: zgjatem, rritem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Момчето се измолкна последнава година.
Изведенки
измолкнува несв.
(се) измолкнуваат