а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измислувач

мн. измислувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31960
Тој што измислува невистинити работи, што создава работи што не постојат.
Примери:
Измислувачот на оваа фантастична приказна не го откриваше својот идентитет пред слушателите.
Изведенки
измислувачка ж.
мн. измислувачки