а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измислен

измислени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3482
(глаг. прид.) Што не е реален, вистински, што постои само во фантазијата.
Англиски: invented
Примери:
Измислено животно од бајките.