а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измеќар

мн. измеќари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9356
1. Лице што заработува служејќи други луѓе.
Англиски: servant Турски: hizmetkâr Албански: shërbëtor, yzmeqar
Употреба: Разговорно
Примери:
На Ѓурговден глави двајца измеќари.
Станавме измеќари на меѓународниот капитал.
2. Лице што оди против општите интереси, што тајно му служи на непријателот.
Англиски: quisling Турски: hizmetkâr Албански: shërbëtor, tradhtar
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Измеќар на директорот.
Фашистички измеќари.
Изведенки
1. измеќарка ж.
мн. измеќарки
2. измеќарче ср.
мн. измеќарчиња
дем. и хип.
3. измеќарски прид.
измеќарскиот