а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измеќари

измеќарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36140
Служи како измеќар.
Англиски: serve Турски: hizmetkârlık yapmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Измеќарувал за еден кат горни руби од козинав шајак.
Изведенки
измеќарува несв.
измеќаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК