а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измеша

измешаат; измешал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4430
1. Со мешање добие смеса.
Англиски: mix Албански: përziej
Примери:
Измешај ги јајцата и шеќерот.
2. Измени ред, распоред на нешто.
Англиски: shuffle Албански: shkartis
Примери:
Делачот ги измеша картите и почна да дели.
3. Замени, згреши поими.
Англиски: confuse Албански: ngatërroj
Примери:
Тој ги измешал работите при раскажувањето.
Изведенки
1. измешува несв.
измешуваат
2. измешување ср.
глаг. им.